26 Kasım 2010 Cuma

Fransa' da Türkiye mevsimi

Cité Internationale des Arts, Türkiye'den sanatçıları ağırlayacak

T.C. Kültür ve Dışişleri Bakanlıklarının himayesinde, İKSV tarafından düzenlenen "Fransa'da Türkiye Mevsimi" vesilesiyle yirmi yıllığına kiralanan "Türkiye Sanatçı Atölyesi", görsel sanatlar alanında çalışan sanatçılara Paris'te yaşama ve çalışma imkânı sunmaya devam ediyor.
Fransa'da Türkiye Mevsimi Görsel Sanatlar Koordinatörü Çelenk Bafra ile mevsim kapsamında "Entre-Deux" başlıklı bir sergiye imza atan SİMİT Derneği Başkanı Banu Dicle'nin geliştirdiği "Türkiye Atölyesi" kapsamında yirmi yıl boyunca Türkiye'den sanatçılar, Cité des Arts'ta kendilerine tahsis edilen atölyede yaşama, üretme, özel atölyelerden yararlanma ve yapıtlarını sergileme fırsatı bulacak. Cité des Arts'ın 4. katında yer alan 40 metrekarelik stüdyo, iki kişilik yatak odası, mutfak, banyo, sanatçı malzemeleri için mini depo ve atölyeden oluşuyor.
"Türkiye Atölyesi" 1 Temmuz 2009'dan bu yana, Ahmet Öğüt, Çınar Eslek, Aslı Çavuşoğlu, Bahar Oganer ve heykeltıraş eşi Ozan Oganer'i ağırladı. Çalışmalarını Brüksel ve İzmir'de yürüten genç sanatçı Gökçen Cabadan ise atölyenin Temmuz-Aralık 2010 dönemindeki konuğu.
2019 yılına dek kesintisiz devam edecek misafir sanatçı programından yararlanacak sanatçılar, 7 kişilik seçici kurul tarafından belirleniyor. Misafir sanatçı programına davet edilecek sanatçıların seçimi, İKSV Yurtdışı Projeler bölümü koordinasyonunda, açık çağrı sistemiyle yapılacak. Gelen başvurular arasından, her yıl 3 sanatçı, Ocak-Nisan, Mayıs-Ağustos, Eylül-Aralık olmak üzere 4 aylık dönemlerde misafir sanatçı seçilecek. Yılda 3 kez yapılacak açık çağrı sonucunda seçilecek sanatçılar, İKSV web sitesinden duyurulacak. Ocak-Nisan 2011 dönemi misafir sanatçı programına katılmak için başvurular, 20 Ekim Çarşamba gününden 14 Kasım Pazar gününe kadar kabul edilecek. Mayıs-Ağustos ve Eylül-Aralık dönemleri için başvuru tarihleri daha sonra açıklanacak.
Başvuru Şartları:
- TC vatandaşı olmak
- Başvuru tarihinde 35 yaşını doldurmamış olmak
- Daha önce Fransa'da bir kurumda bir aydan uzun süre misafir sanatçı programına (residency) katılmamış olmak
- Görsel sanatlar alanında faaliyet gösteriyor olmak
Başvuru için gerekli belgeler:
- PDF formatında sanatçı portfolyosu (İngilizce ve Türkçe)
- CV ve irtibat bilgileri (İngilizce ve Türkçe)
- Ocak-Nisan 2011 tarihleri arasındaki dört aylık süreçte Cite des Arts'ta yaşayıp çalışmasına engel olmadığını ve programa katılmaktaki amacını belirten niyet mektubu (-mümkünse- İngilizce ve Türkçe)
*Başvuru dosyaları, dosyaların toplam boyutu 8MB'ı geçmeyecek şekilde citedesarts@iksv.orgBu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine gönderilmelidir.
Detaylı bilgi ve başvurular için:
İKSV - Yurtdışı Projeler
Deniz Ova
(0212) 334 07 54
citedesarts@iksv.org

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder