26 Kasım 2010 Cuma

İsmail Acar Sergisi

Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi’nde İsmail Acar Sergisi

Çırağan Palace Kempinski Sanat Galerisi Aralık ayında Türk resim sanatının yaşayan en ünlü temsilcilerinden birini, İsmail Acar’ı ağırlıyor. Osmanlı’yı çağrıştıran sembollerin hemen hepsini eserlerine konu yapan sanatçı bu kez yepyeni bir çalışma, “Üç İstanbul” isimli sergiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.
İslam sanatından Sultan portrelerine, Anadolu tanrılarından Osmanlı saraylarına uzanan geniş bir yelpazede birbirinden güzel eserler yaratan Acar ününü yurtdışında duyurmakla kalmadı, Türk kültürünün tanıtımında da önemli rol oynadı.
Eserleri Fransa’dan Japonya’ya birçok müzede sergilenen, koleksiyonlarda yer alan Acar, “Eklektik” ve “Doğu’nun İkonları” sergileriyle daha önce Çırağan’a konuk olmuştu.
“Üç İstanbul” temalı bu sergisi ise Doğu Roma, Osmanlı, Cumhuriyet ve 2023’e Geleceğe Mesajlar adı altında üçlemelerden oluşuyor. “Kentler yaşayan organizmalar gibidir, onları var eden kavramlar geçmişleridir”, diyen sanatçının 50 eserinden oluşan sergi, Saray’ın giriş katında 4 Ocak 2011’e kadar günün her saati ücretsiz olarak gezilebilir.
  • Çırağan Sohbetleri’nin 7 Aralık günkü konukları ise Abdullah Uçman ve Sema Uğurcan olacak. Saat 19:00’da Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek
Etkinlikte serginin konusu İstanbul ile özdeşleşen isimlerden biri, Ahmet Hamdi Tanpınar anılacak.
Bilgi için: 0 212 327 00 12

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder